Female Teams

Group A

Turkey

1- Fatma Gul Guler

2- Reyhan Yilmaz

3- Sevda Altunoluk

4- Şeydanur Kaplan

7- Sevtap Altunoluk

8- Berfin Altan


Coach - Gultekin Karasu

Assistant Coach - Baris Keskin

Physio - Caner Balikgi

Korea

1- Heejin Kim

2- Minkyoung Park

3- Kim Eunji

6- Seonhwa Sim

7- Minji Seo

8- Eumjee Choi


Coach - Jiyoung Jung

Assistant Coach - Minwoo Kim

Staff - Hyejin Yu

Algeria

1- Slimi Saliha

2- Kehifoun Chafika

3- Ibziz Khalida

4- Sarah Abdellaoui

5- Benallou Bakhta

6- Bourouba Saida


Coach - Djelaili Miloud

Assistant Coach - Missoum Hassen

Physio - Benotmane Fouzia

Denmark

2- Beritan Dener

3- Hazel Gezen

4- Anja Christensen

7- Juliane Lund


Coach - Richy Nielsen

Director - FlemminKnudsen

Canada

3- Whitney Bogart

4- Meghan Mahon

5- Emma Reinke

6- Brieann Baldock

7- Amy Burk

8- Maryam Salehizadeh


Coach - Trent Farebrother

Assistant Coach - Chloe Gagnon

Physio - Meghan Buttle

France

1- Audrey Belkhir

2- Sandrine Mourey

6- Jahmali Berquier

7- Gwendoline Matos

8- Loise Rondepierre


Coach - Anthony Puaud

Assistant Coach - Charlotte Vidalot

Physio - Gaetan Hubaud

Mexico

2- Valeria Aguilar

3- Arlyn Moreno

4- Ornelas Maria

7- Adriana Vizcarra

NP- Abril Moreno


Coach - Rafael Godines

Argentina

1- Mailen Benitez

2- Romina Cardozo

3- Milagros Porretto

5- Mariela Almada

6- Graciela Almada

7- Lorena Magana


Coach - Irina Versele

Assistant Coach - Leopoldina Capo

Assistant Coach - Argentina Araujo

Group B

Portugal

1- Eduarda Azevedo

3- Marlene Brandão

4- Bruna Lourinho

5- Leonor Silva

8- Jéssica Castro


Coach - Márcia Ferreira

Assistant Coach - Diogo Azevedo

Physio - Diana Teixeira

United States

1- Elizabeth Daugherty

4- Asya Miller

5- Amanda Dennis

7- Eliana Mason

8- Shavon Lockhardt

9- Mindy Cook


Coach - Jacob Czechowski

Assistant Coach - John Potts

Physio - Joe Baer

Japan

1- Yuki Temma

3- Eiko Kakehata

4- Saki Amuro

6- Norika Hagiwara

7- Rieko Takahashi

9- Masae Komiya


Coach - Kyoichi Ichikawa

Assistant Coach - Sayaka Sugiyama

Physio - Mihoko Tsuji

Brazil

1- Larissa Saturnino

2- Geovana Moura

5- Moniza Lima

6- Katia Silva

7- Danielle Longhini

8- Jessica Vitorino


Coach - Gabriel Sigueria

Assistant Coach - Marcia Silva

Physio - Patrick Batista

Israel

1- Ruzin Elham Mahamid

2- Noa Malka

3- Gal Hamrani

4- Or Mizrahi

5- Roni Ohayon

6- Lihi Ben David


Coach - Raz Shoham

Assistant Coach - Eran Rayk

Assistant Coach - Muhammad Abu Aiash

Australia

1- Zara Perry

2- Nikita Grosser

3- Clare Whelan

4- Jessica Clark

6- Amelia Hart

7- Raissa Martin


Coach - Meica Horsburgh

Assistant Coach - Craig Muller

Egypt

2- Amany Abouhussein

3- Gehad Ezzeldin

4- Dina Eladgham

7- Hasnaa Elgabry

9- Shaimaa Hanafy


Coach - Abobakr Shaaban

Assistant Coach - Eman Sweif

Physio - Hossameldin Ali

Great Britain

1- Sarah Leiter

2- Antonia Bunyan

4- Georgie Bullen

5- Meme Robertson

7- Megan Smithson Booth

8- Lois Turner


Coach - Aaron Ford

Assistant Coach - Becky Ashworth

Physio - Natasha Allott