Male Teams

Group C

Portugal

2- Alexandre Almeida

3- Fábio Oliveira

5- João Mota

6- João Macedo

9- João Sousa


Coach - Márcia Ferreira

Assistant Coach - Diogo Azevedo

Physio - Catarina Teixeira

Brazil

4- Leomon Moreno

5- Josemarcio Sousa

6- Romário Marques

7- Emerson Silva

8- Paulo Saturnino

9- André Dantas


Coach - Jonata Castro

Assistant Coach - Fábio Brandelin

Physio - Daniel Martins

Algeria

1- Belhouchat Samir

2- Bentria Fires

3- Godmane Imad Eddine

4- Larbi Abdelhalim

5- Boutadjine Djalal

6- Mebarki Omar


Coach - Boutiba Saad

Assistant Coach - Missoum Hassen

Physio - Benotmane Fouzia

Japan

1- Yuto Sano

3- Masatoshi Ito

5- Ryoga Yamaguchi

7- Kazuya Kaneko

8- Koji Miyajiki

9- Yuta Kawashima


Coach - Rikiya Kudo

Assistant Coach - Ai Todo

Physio - Yukako Mikami

Turkey

1- Huseyin Alkan

2- Oguzhan Yilmaz

3- Ebubekir Siddik Kara

4- Bilal Tekin

6- Yunus Emre Akyuz

7- Tuncay Karakaya


Coach - Huseyin Pelgz

Assistant Coach - Gokhran Ince

Canada

1- Ahmad Zeividavi

2- Aron Ghebreyohannes

6- Blair Nesbitt

7- Doug Ripley

8- Mason Smith

9- Peter Parsons


Coach - Nathalie Seguin

Assistent Coach - Darren Hamilton

Physio - Nadine Smith

Germany

1- Michael Dennis

3- Thomas Steiger

4- Philipp Tauscher

6- Oliver Hörauf

8- Nils Emig

9- Fabian Diehm


Coach - Stefan Weil

Assistant Coach - Reno Tiede

Physio - Sebastian Müller

Belgium

1- Arne Vanhove

2- Wassime Amnir

3- Oljan Mapreni

4- Cemil Dzemail

5- Klison Mapreni

6- Tom Vanhove


Coach - Johan de Rick

Assistant Coach - Ines Himschoot

Physio - Benjamin Allaerts

Group D

China

3- Yang Mingyuan

5- Hu Mingyao

6- Yu Qinquan

7- Yu Deyi

8- Sun Zhen

9- Wang Jinhao


Coach - Yin Shiqiang

Assistant Coach - Guo Peng

Physio - Lu Juan

Lithuania

1- Nerijus Montvydas

2- Arturas Jonikaitis

3- Justas Pazarauskas

5- Mantas Brazauskis

6- Normantas Prusinskas

7- Genrik Pavliukianec


Coach - Klaidas Janeika

Assistant Coach - Aurimas Skinulis

Medical - Artiom Aleksejev

Ukraine

1- Vasyl Oliinyk

2- Anton Strelchyk

3- Vitalii Haponenko

4- Yevheniy Tsyhanenko

5- Rodion Zhyhalin

7- Oleksandr Toporkov


Coach - Fedir Dubrovin

Assistant Coach - Anton Dubrovin

Physio - Viktoriia Poshyvailo

United States

1- Daryl Walker

2- Tyler Merren

3- Andrew Jenks

7- Matthew Simpson

8- Christian King

9- Lewis Walker


Coach - Keith Young

Assistant Coach - James Wallace

Physio - Adam McDowell

Iran

1- Khalil Shahrionarsab

2- Mohammad Mansouri

3- Hasan Jafari

6- Mohammadmahdi Nafisinab

7- Mohammad Soranji

9- Mohsen Abdolmaleki


Coach - Bahman Dousti

Assistant Coach - Afshin Zandkarimi

Staff - Hossein Malekan

Egypt

2- Mohamed Elsayed

3- Ahmed Abdelrazek

5- Sayed Awwad

6- Ali Ali

7- Omar Mohamed

9- Ahmed Elsayed


Coach - Mohamed Farahat

Assistant Coach - Hossam Ibrahim

Physio - Hossameldin Ali

Argentina

1- Matias Britez

2- Oscar Silva

3- Leonardo Jazmin

4- Mario Velardez

5- Matias Miranda

6- Eloy Nieva


Coach - Damian Pelozo

Assistant Coach - Ezequiel Martinez

Colombia

1- Victor Montano

2- Jesus Alberto Hernandez

3- Enrique Acero

4- Javier Arroyo

7- Berrio Andres

9- Cuelcar Edier


Coach - Juan Antonio Negrete

Assistant Coach - Jhon Velazco

Physio - Gabriela Velandia